Revolucija znanja

Intelektualni kapital u današnje vrijeme postaje vredniji od financijskog kapitala. Da li je to moguće?

”Nepismeni 21. stoljeća neće biti oni koji ne znaju čitati i pisati, nego oni koji ne znaju učiti, ne znaju napustiti naučeno i nisu u stanju ponovno učiti” – Alvin Toffler


Živimo u svijetu gdje informacije dobivamo iz minute u minutu. Svi potrebni podaci dostupni su nam na par klikova mišem. Škole i njihovi obrazovni programi odvijaju se sve više online. Knjige i razni priručnici dostupni su nam za svega nekoliko kuna.
Da li možete uopće zamisliti svijet prije 10, 20 ili 50 godina? Danas u jednom danu prosječna osoba bude bombardirana informacijama u tolikoj mjeri koliko je prije samo desetak godina tu količinu informacija primila tokom par mjeseci svoga života!
Da li naše računalo, naš mozak, može procesuirati toliku količinu informacija. Da li ste napravili svoj zadnji update? Kada? Na kojoj ste verziji svog sustava? Da li ste zapeli sa nekim update-om? Ili nemate više dovoljno memorije da bi napravili najnoviju verziju update-a?

Današnji svijet mijenja se neslućenim brzinama i ako nismo spremni pratiti taj tempo, ulagati u vlastiti razvoj i napredak zapet ćemo u vremenu i prostoru. Tržište će nas prožvakati i ispljunuti prvom prilikom. Nužno je mijenjati se, nadograđivati, raditi stvari na novi način. Ako smo primjerice nešto radili pet ili više godina na jedan način, a u međuvremenu se tržište i tehnologija razvila u nekom drugom pravcu, moramo biti spremni odustati od naših ustaljenih pravila i naučiti kako se to radi na drugi način. Zaboravimo na rečenice poput «ja sam to radio tako trideset godina pa ćeš i ti».

Prikupite informacije, procesuirajte ih i stvorite vlastite zaključke. Nemojte dopustiti da vam drugi nameću svoje ideje ili svoje zaključke. Radite stvari na novi način onako kako bi ste vi to željeli.

Intelektualni kapital u današnje vrijeme postaje vredniji od financijskog kapitala. Da li je to moguće? O da, pogledajte samo koliko ima otvorenih radnih mjesta, a koliko ima nezaposlenih ljudi. Na svako otvoreno radno mjesto mogli bi smo zaposliti barem dupli broj ljudi. Nelogičan nesrazmjer, jel da? To nam se događa jer je danas na tržištu manjak ljudi s pravim vještinama i znanjem.
Zato budi spreman konstantno učiti i razvijati se jer ovo postaje tajna uspjeha u neuspješnom svijetu.

...